زعفران و سقط جنین | زعفروش

خوردن زعفران باعث سقط جنین میشه؟

زعفران وسقط جنین، خرافه است یا واقعیت؟  در این مقاله از زعفروش قراره به صفر تا صد باور های درست و غلطی بپردازیم که درباره زعفران و سقط شدن جنین وجود داره.

تو هم مثل من شاید از مادری، مادربزرگی کسی شنیده باشی که زن حامله زعفران نباید بخوره، درسته؟ شنیدی ؟ 

یا حتی بیا بریم توی تاریخچه و فیلم های قدیمی مون همگی درباره خوردن زعفران و اثرش بر سقط جنین توافق هایی دارند، و قدیمی ها مخصوصا زیاد این رو بیان می کردند و الان شده به صورت یک باور و ذهنیت توی ذهن های ما، که زعفران باعث سقط جنین میشه! 

این مقاله از سایت زعفروش، من با شما همراه میشم که بریم ببینیم واقعیت علم روز و تحقیقات دانشگاهی معتبر توی ایران و خارج از ایران در رابطه با این موضوع چی میگن؟ واقعا زعفران باعث سقط جنین میشه ؟ خوردن چقدر از زعفران باعث سقط جنین میشه؟ چه زعفرانی باعث سقط جنین میشه؟هر زعفرانی که بخوری؟ شرایط و عواملی روش اثرگذار هستن یا نه ؟ چند روز بعد خوردن زعفران سقط اتفاق می افته؟ و … 

اگه با من تو هم همراهی کنی و تا آخر این مقاله زعفروش پیشم بمونی و با دقت بخونی جواب تک تک سوالات بالا رو بهت می دم. پس بزن بریم

با خوندن این مقاله جواب چه سوالاتی رو میگیرم؟

  1. بر اساس علم و تحقیقات روز دنیا آیا زعفران بر سقط جنین اثر داره؟
  2. چطوری از نگاه علمی زعفران باعث سقط جنین میشه؟

  3. چقدر زعفران باعث سقط جنین میشه؟
  4. میزان مصرف زعفران برای زنان باردار
  5. سوالات کاربران
  6. میزان مصرف زعفران برای زایمان بدون درد
  7.  

فقط حواستون باشه این یک مقاله کاملا علمی هست و به هیچ کدام از ابعاد دیگر نمی پردازیم. 

هشدار مهم زعفروش در خصوص این مقاله 

این یک مقاله، کاملا علمی است، هیچ توصیه ای درون این مقاله وجود ندارد. 
به بحث های فرهنگی مذهبی عقیدتی پرداخته نخواهد شد.
نویسنده این مقاله نه پزشک ، نه متخصص زنان ، نه ماما ست و هیچ دانش پزشکی ندارد، فقط یکسری تحقیقات علمی و روز دنیا رو با رفرنس و منبع  لینک اش کنار هم گذاشته است و جواب سوالات بالا  بر اساس تحقیقات علمی معتبر داده شده است. 
و هیچ درست و غلطی، هیچ پیشنهاد و توصیه ای با خوندن این مقاله به کسی داده نمی شود. 
و کامنت های که به منظور گرفتن توصیه یا مشاوره درج شوند هم پاسخ داده نمی شوند، چون ما در زعفروش متخصص زنان نیستیم. 
این مقاله صرف آگاهی بخشیدن به این سوال است که آیا زعفران باعث سقط جنین می شود یا خیر؟
مسئله سقط جنین، مسئله بسیار پیچیده و دشواری است که ابعاد فرهنگی ، عقیدتی و روانی و روانشناختی متفاوتی رو به همراه داره، که موضوع این مقاله ما نیست!!! ما فقط و فقط به اثر زعفران بر جنین به صورت علمی می پردازیم. 

سقط جنین با زعفران | زعفروش

آیا خوردن زعفران باعث سقط جنین میشه؟

جواب سوال :  چقدر زعفران ؟ جنین در هفته چندم بارداری است؟ طریقه خوردن و مصرف زعفران چطور بوده زعفران خالص بوده ؟ یا با گلاب یا ماده دیگری ترکیب کرده اید ؟ سن مادر چقدر است ؟ سقط قبلی داشته مادر یا خیر ؟ فیزیولوژِی بدن مادر و حساسیت اش به زعفران زیاده یا کم؟  

احتمال سقط جنین با زعفران و دارچین و گلاب

برخی پزشکان معتقدند که احتمال سقط جنین با زعفران و دارچین و گلاب حدود 87 درصد هست. اول به این آمار شک کردم، ولی توی ویدیویی که از کارشناس تغذیه صدا و سیما در برنامه دکتر سلام دیدم متوجه شدم که خوردن شربت زعفران رو به هیچ عنوان به خانم های باردار مخصوصا اوایل بارداری شون اصلا توصیه نمی کنند. (ویدیو رو می تونید از اینجا ببینید)

یکی از فالور های پیج اینستاگرام زعفروش هم اتفاقا یک تجربه شخصی گفتن که اوایل بارداری متوجه نبودن که باردار بودن و در مراسم عاشورا و تاسوعا کلی شربت زعفران می خوردن و بعد بچه سقط میشه اونجا تازه متوجه میشن که حامله بودن! 

 

نتایج تحقیق دانشگاهی درباره تجربه سقط با زعفران

از طرفی هم یک تحقیقی رو آقای دکترهادی سالاری و خانم طیبه ریحانی و دکتر زهرا زارع از دانشکده علوم پزشکی گناباد بر روی خانم های باداری که در فصل برداشت زعفران به سر زمین می روند و در ارتباط نزدیک با زعفران هستند انجام دادن و نتیجه آن تحقیق هم جالب بود که بین دو گروه خانم که یک عده در تماس با زعفران بودن و یک عده در تماس با زعفران نبودن میزان سقط گروهی که در تماس با زعفران بودن و به سر مزارع می رفتند و گل زعفران برداشت می کردن و گل زعفران رو پاک می کردن میزان سقط شون بیشتر بوده. خودتون می تونید متن این تحقیق رو از اینجا دانلود کنید.

یک دکتر هندی به نام دکتر دیپیکا آگرووال که بیش از دو دهه تجربه بالینی داره ، و یکی از معتمدترین متخصصان زنان و زایمان در Gurgaon است. و به خاطر همکاری در زمینه زنان و زایمان در سطح بین المللی شناخته شده و عضو کالج سلطنتی زنان و زایمان لندن هست یک مقاله نوشته بود و گفته بود

سقط جنین با زعفران خانم دکتر هندی

1.5 گرم در روز زعفران خالص مصرف کنی اوکی هست بیش تر از 5 گرم باشه خاصیت سمی خواهد داشت و مخصوصا برای خانم باردار این دوز زعفران باعث سقط جنین میشه و گفته بود که روی موش ها به شکل مصرف خوراکی زعفران داده شده و باعث زایمان زودرس و سقط جنین شده. ولی چیزی درباره ازمایش روی انسان ها و خانم های باردار اشاره نکرده بود. مقاله ای که ایشون درباره زعفران و اثرات اش بر زنان باردار نوشته بودن رو می تونید اینجا بخونید.

ببینید از نظر علمی نمی تونند بیان و روی خانم باردار این رو تست کنند، چرا؟ چون چه کسی حاضر میشه بیاد و زعفران بخوره تا ببیند سقط جنین میشه یا نه؟ کدوم خانم بارداری حاضره خودش رو بده دم تست و آزمایش؟ ولی دانشگاه علوم پزشکی یزد اثر دم کرده زعفران (crocus sativas) بر سقط و جنين ناقص الخلقه در موش سوري انجام داده، و طبق اون به این رسیدن که زعفران بر جنین های مرده و جذب شده موش ها اثرگذار بوده، تحقیق رو می تونید اینجا بخونید.


چگونه سقط جنین با زعفران اتفاق می‌افتد؟

مصرف زعفران در سه ماه اول بارداری، باعث افزایش پروستاگلاندین در رحم شده که این امر برای جنین بسیار خطرناکه.
زعفران به میزان زیادی پروستاگلاندین داره که این ماده میتونه به راحتی باعث سقط جنین بشه.
پروستاگلاندین تو بدن خانم های باردار به مقادیر مشخصی وجود داره وهر نوع اختلال در میزان ترشح این هورمون سبب سقط جنین میشه.
از طرفی زعفران باعث بالا بردن دمای بدن و افزایش انقباضات رحم میشه که این اتفاق هم برای جنین خیلی خطرناکه.

در سه ماه اول بارداری این احتمالات خیلی بیشتره و میزان این هورمون در این سه ماه اول، بیشتر از ماه های دیگه ست.
در نتیجه باید تو این سه ماه از مصرف مقادیر بالای زعفران جلوگیری بشه چون بین زعفران و سقط جنین در سه ماهه اول بارداری رابطه کاملا مستقیمی وجود داره.
یک نکته ای هم که خیلی مهمه ، زمانی که سقط جنین با زعفران اتفاق می افته خطرات جبران ناپذیری مثل سنگ کوب و ایست قلبی مادر رو تهدید میکنه.
البته لازم نیست که حتما در دوران بارداری این مادۀ غذایی را از برنامۀ غذاییتون حذف کنید یا خیلی نگران استفاده از زعفران تو غذاهاتون باشین.
فقط باید به نکاتی که در ادامه میگم با دقت توجه کنید.

چه میزان زعفران باعث سقط جنین میشود؟

مصرف ۵ گرم زعفران محلول در آب و مصرف ۶ تا ۸ بار در طول روز و هر بار به اندازه ۳ تا ۶ قاشق چای‌خوری منجر به سقط جنین خواهد شد.
زعفرانی که استفاده میشه باید خالص باشه و در صورتی که رنگ زعفران به جای این که به سرخ بزنه به رنگ نارنجی در بیاد و یا کلا روشن باشه امکان سقط جنین با اون کاهش پیدا میکنه.
توجه داشته باشین که مصرف بیشتر از ۲ گرم زعفران در طول روز میتونه صدمات جبران ناپذیری به بدن وارد کنه.
پزشکان توصیه می‌کنن که در طول ماه کمتر از ۱۰ گرم از این ماده غذایی رو مصرف کنین تا هم از خواص زعفران بهره‌مند بشین و هم مشکل خاصی براتون پیش نیاد.

نتیجه گیری زعفران بر سقط موثر هست یا خیر؟

 زعفران بر سقط جنین موثر هست. ولی بسته به سن مادر، هفته چندم بارداری هست؟ سابقه سقط جنین قبلا مادر داشته یا نه؟ سابقه بیماری در مادر بوده یا نه؟ مشکل رحم مادر داشته یا نه؟ میزان مصرف زعفران چقدر بوده؟ وآیا زعفران اش تازه بوده یا مال سالیان گذشته بوده؟ اصلا زعفران اش اصل بوده یا از زعفران های به درد نخور که ارزون هست توی بازار بوده؟ با چه چیزی ترکیب شده؟ چقدر در روز خورده شده ؟ همگی این عوامل دخیل هستند، حتی عوارض خوردن زعفران از شخصی به شخص دیگراثرگذاری متفاوتی خواهد داشت و لزوما برای همه افراد منجر به سقط نخواهد شد.

 

 ایجاد نگرانی و استرس به خاطر مصرف زعفران در بارداری

یگن چه از این ور بوم بیفتید چه از اون ور بوم، نه افراط نه تفریط خوندن این مقاله باعث استرس یا نگرانی در خانم بارداری به خاطر مصرف روتین زعفران نشه. ما مصرف روزانه ای که در خانواده های ایرانی داریم حدودا سالی 3 مثقال هست یعنی سالی 15 گرم حدودا برای یک خانواده 
و این مقدار مصرف اصلا نگران کننده نیست! 
در برنج ، یا خورشت یا دمنوش ها و دسر و کیک ها که استفاده میشه کمتر از 0.5 الی 1 گرم زعفران دارند و تازه کل اون رو که یک نفر از اعضای خونواده مصرف نمی کنه برای همه اعضای خانواده است و جای نگرانی برای مصرف روزانه زعفران در حجم کم و به مقدار کم ندارد. 


ادامه مقاله در سوالات کاربران پایین نوشته شده

این مقاله کامنت بسیار زیادی داشته، که همگی حذف شدن و به خیلی از کامنت های دیگه هم جواب داده نشده چرا ؟ چون ما پزشک و معالج نیستیم.  زعفروش سایتی مخصوص زعفران هست و درباره زعفران هر سوالی باشه رو بهش می پردازه.
لطفا اگر سوالی در خصوص بخش علمی موضوع اثر زعفران بر جنین دارید، فقط بپرسید. در این صورت کامنت شما منتشر میشه و ظرف کمتر از 24 ساعت بهش پاسخ داده میشه درصورتی که با هدف راهکار و مشاوره سوال دارید بهتره سراغ دکتر زنان برید و با پزشک خودتون مشورت کنید. 

این مقاله سایت زعفروش فقط به این پرداخته توی دنیا پژوهشگر ها و محققین، چه ارتباطی بین زعفران و تاثیر اون بر خانم های بادار و جنین شون تا الان پیدا کردن، هر مدل سوالی که به این موضوع بپردازه ما جواب گو هستیم.


guest
12 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
نازی
مهمان
نازی
11 ماه قبل

سلام عزیزم باچ قرصی میشه بهم بگی

Last edited 8 ماه قبل by فاطمه درویشی
نادیا
مهمان
نادیا
11 ماه قبل

سلام من بارداری سوم هستم هفت هفته البته ناخواسته بود فکر نمیکردم بچه باشه دو سه لیوانی زعفرون خوردم البته کلی آب قاطیش کردم برا دم کردن بعد ده روز رفتم اتاق بچه هامو تمیز کنم که کمرم محکم خورد به نوک تیز کمد که یه لحظه چشام سیاهی رفت پشت کمرم زخم شد فردا شبش لکه بینی دیدم بعدش خونریزی همش فکر میکنم از خوردن دو لیوان زعفرون بوده یا از ضربه کمرم خیلی عذاب وجدان دارم

نازنین
مهمان
نازنین
4 ماه قبل

سلام عزیزم میشه به این سوال جواب بدید که چه مقدار زعفران برای درد زایمان توصیه میشه ؟

زهرا
مهمان
زهرا
3 ماه قبل

سلام من ماه اول بارداریمه امروز شربت زعفران توهیئت خوردم ولی رنگش خیلی روشن یعنی لیمویی کمرنگ بود.برای جنین خطرناکه؟

سودابه
مهمان
سودابه
3 ماه قبل

مصرف یکبار زعفران فقط یکبار میتونه روی رسد جنین و یا ناقص شدن عضو و یا هر مورد دیگه‌ای موثر باشه؟
ممنون میشم جواب بدید

پریوش
مهمان
پریوش
3 ماه قبل

سلام لطف میکنید بگید مصرف زعفران از هفتهی چندم در سقط جنین موثره

خدیجه
مهمان
خدیجه
3 ماه قبل

من خیلی کم خوردم یک لیوان 36سالمه

3.6 45 رای ها
رای من به مقاله
PLEASE SHARE US!
Vel eros amet amet mauris a habitasse scelerisque? Vel urna dis et, placerat phasellus, diam in! Placerat nec facilisis, tortor tristique. Arcu placerat sagittis, velit lorem scelerisque egestas. Lundium et, ultrices, et tempor vel proin est! Lundium sociis ac, ut ultricies ridiculus ultricies pulvinar scelerisque et adipiscing auctor, urna platea non rhoncus magna egestas montes platea sed porta nisi porta, mus integer porta elit.
صبر کن! چند لحظه صبر کن
فاطمه بیات از اصفهان، مربا گلبرگ زعفران و شربت گلبرگ زعفران رو درست کردن و دستور پخت اش و عکس ها اش رو برای ما فرستادن همین الان می تونی فایل اش رو دانلود کنی
کاقیه شماره تماس و اسم تون رو وارد کنید
یه لحظه صبر کن، یه پیشنهاد خوب دارم
فاطمه بیات از اصفهان که بعد از خوندن این مقاله، مربای گلبرگ زعفران رو درست کردن تک تک تجربیات شون رو به صورت گام به گام بهمون گفتن، اگه دوست داری تجربه های فاطمه خانم بیات رو بخونید، همین الان می تونی دانلود کنی
 خیالت راحت راحت، که از اسم و شماره شما هیچ سوء استفاده ای زعفروش نخواهد کرد.